W dniu 9 maja 2026 roku w Gminie Pelplin odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka, będące wyrazem uznania i wdzięczności dla druhów Ochotniczych Straży Pożarnych za ich służbę oraz zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności.

 

Uroczystości rozpoczęły się zbiórką pod siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Pelplinie. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta przy akompaniamencie orkiestry dętej z Pinczyna, która nadała wydarzeniu podniosły i uroczysty charakter.

Kolejnym punktem obchodów była Msza Święta w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie, odprawiona pod przewodnictwem kapelana strażaków, księdza proboszcza Tadeusza Brzezińskiego. W nabożeństwie uczestniczyli strażacy, samorządowcy, mieszkańcy oraz zaproszeni goście - wspólnie modląc się w intencji strażaków i ich rodzin.

Na zakończenie uroczystości odbyła się efektowna defilada wozów strażackich z gminnych jednostek OSP oraz przemarsz do Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie, gdzie miał miejsce uroczysty apel. Gospodarzem uroczystości był Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Pelplinie druh Michał Myrda, a Dowódcą Komendant Miejsko-Gminny ZOSP RP w Pelplinie druh Wojciech Szarmach. Podczas ceremonii wręczono medale i odznaczenia najbardziej zasłużonym druhom, doceniając ich wieloletnią służbę, poświęcenie oraz działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

„Złotym Znakiem Związku” odznaczony został dh Stanisław Winter - Naczelnik OSP Rudno (odznaczenie zostanie wręczone w dniu 14 maja 2026 r., podczas uroczystości wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Gdańsku).

 

Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: dh Jacek Borkowski, dh Łukasz Chmielecki, dh Dariusz Drzewiecki, dh Krzysztof Piskorski, dh. Danuta Jabłońska oraz dh Damian Śledź.

 

Srebrny Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: dh Maciej Cichocki, dh Wojciech Borkowski, dh Daniel Reszke, dh Mateusz Szucki, dh Łukasz Benyśkiewicz, dh Stanisław Żółtek, dh Wojciech Majcherczyk oraz dh Wojciech Szarmach.

 

Brązowy Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: dh. Klaudyna Strehlau-Grabowska, dh. Aleksandra Wyczyńska, dh. Agnieszka Drzewiecka, dh Krzysztof Szczerba, dh Wiktor Reinholz, dh Jakub Loduchowski, dh Karol Babicz, dh Michał Winter, dh Mariusz Boczarski, dh Damian Kaczkowski, dh Paweł Szafraniec oraz dh Michał Sadłowski.

 

Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali: dh Przemysław Szlęzak, dh Jakub Ulenberg, dh Krzysztof Jendruszewski, dh Adrian Szlęzak, dh. Kinga Bednarek, dh. Daria Kwiatkowska, dh Kamil Myrda, dh. Emilia Szafraniec, dh. Zuzanna Szramke, dh Mateusz Braun, dh Dawid Babicz oraz dh Jakub Ochenkowski.

Podczas uroczystości głos zabrali m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Tczewie – st. bryg. Adam Tafliński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Jakub Zieliński. Podczas wystąpień podkreślano znaczenie jakie ma dla gminnej wspólnoty samorządowej poświęcenie i oddanie gminnych strażaków ochotników. Dziękowano za wszystkie akcje ratunkowe przy jednoczesnych deklaracjach dalszej współpracy samorządu z Ochotnikami.

Spotykamy się dziś, aby wspólnie uczcić Dzień Strażaka – wyjątkowe święto ludzi, którzy każdego dnia stoją na straży naszego bezpieczeństwa, zdrowia i życia. To okazja, aby wyrazić wdzięczność wszystkim strażakom działającym na terenie Gminy Pelplin za ich służbę, odwagę oraz gotowość do niesienia pomocy o każdej porze dnia i nocy (…). Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze są prawdziwą dumą naszej gminy. Życzę wam, abyście zawsze pielęgnowali swoje zainteresowanie pożarnictwem i już wkrótce wstąpili w szeregi pełnoprawnych strażaków ochotników – powiedział Jakub Zieliński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie.

Obchody – zakończone poczęstunkiem przygotowanym przez personel Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie – przebiegły w atmosferze szacunku, integracji oraz strażackiej solidarności, stanowiąc ważne wydarzenie dla całej społeczności Gminy Pelplin.

Jakub Zieliński

comments