Jak wielka na terenie Miasta i Gminy Pelplin jest skala problemu pozostawiania nieczystości przez zwierzęta domowe w miejscach publicznych? Dlaczego estetyka miasta jest ważna? Jaki jest stosunek do powyższej sprawy Straży Miejskiej oraz mieszkańców? Zapraszamy do oglądania materiału video.

     Wiosna za oknem, zatem jak co roku, w tym okresie, powrócił problem zwierzęcych nieczystości pozostawianych, za przyzwoleniem ich właścicieli, w miejscach publicznych. Powyższą tematykę podczas obrad XXXIX sesji Rady Miejskiej w Pelplinie, w dniu 27 marca 2014 r. poruszył radny Roman Pruszyński, zwracając uwagę, że "Zdarzają się częste przypadki, gdy właściciele psów wypuszczają je luzem, aby załatwiły swoje potrzeby. (...) Dlatego musimy podjąć czynności, które zdopingują naszą służbę miejską, aby ta zobligowała właścicieli psów do wypełniania swoich obowiązków" (związanych z posiadaniem psów - przyp. red.).


     Mieszkańcy Pelplina są zgodni, co do tego, że problem na terenie Miasta i Gminy Pelplin jest spory i uciążliwy. Jednak odnośnie wymierzania kary za pozostawienie nieczystości zwierzęcych w miejscu publicznym, proponują różne rozwiązania (od bezwzględnego karania mandatami, po mniej dotkliwe upomnienia - mając na uwadze umiarkowaną zamożność mieszkańców).

     Andrzej Lewicki, komendant Straży Miejskiej zwraca z kolei uwagę, że "Sprzątanie po psach stanowi problem. (...) Sprawy idą w dobrym kierunku tzn. mieszkańcy są coraz bardziej świadomi grożących im sankcji, dlatego opieka nad zwierzętami sprawowana jest coraz lepiej".

     Pozostawienie zwierzęcych nieczystości w miejscu publicznym, grozi mandatem w wysokości do 500 zł. Sankcjonowane jest także wypuszczenie zwierzęcia bez smyczy (mandat w wysokości 250 zł).

     Z lekkim przymrużeniem oka, przypominamy, że na problem zwrócono uwagę już ponad 10 lat temu, w filmieKadr z filmu "Dzień świra" (polski film fabularny w reżyserii Marka Koterskiego, wyprodukowany w 2002 r.) Dzień Świra. Główny bohater, Adaś Miauczyński, zadawał sobie wówczas pytanie "Czy nie można tego zbierać, po swoich ulubieńcach?" (zobacz fragment filmu TUTAJ).

Zapraszamy do oglądania relacji filmowej oraz do wyrażenia w komentarzach opinii w powyższej sprawie.

comments