28 lutego 2014 r. w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie odbyło się III Forum Rolnicze Powiatu Tczewskiego.

 
Kilka słów dyrektora Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie Jarosława Bartoszewskiego o placówce edukacyjnej - gospodarzu III Forum Rolniczego Powiatu Tczewskiego:

     "Szkoła powstała w 1971 r. Początkowo funkcjonowała jak Zasadnicza Szkoła Rolnicza. Później utworzono Technikum Rolnicze, które przekształciło się w Zespół Szkół Rolniczych, a w 1998 r. w Zespół Szkół Agrotechnicznych. Ciągły rozwój i powstawanie nowych kierunków spowodował, że Szkoła zmieniła nazwę do jej współczesnego brzmienia - Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących.

     Obecnie szkoła kształci w wielu nowych kierunkach. Istnieje tu Zasadnicza Szkoła Zawodowa o specjalności mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych; istnieją liczne oddziały technikum: technik agrobiznesu, technik ochrony środowiska, technik rolnik, technik architektury krajobrazu, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Od roku szkolnego 2013/2014 funkcjonuje też pierwszy oddział liceum ogólnokształcącego o profilu klasy mundurowej, wprowadzony jako innowacja pedagogiczna, kształcący kandydatów na przyszłych policjantów, strażaków i żołnierzy. W najbliższym roku szkolnym otwarty zostanie we współpracy z Dyrekcją Lasów Państwowych, nadleśnictwami i zakładami usług leśnych nowy kierunek nauki w szkole zawodowej: operator maszyn leśnych, jedyny w Polsce północnej. Podpisano już odpowiednie listy intencyjne."

     W szkole istnieje także ośrodek nauki jazdy, w którym uczniowie zdobywają uprawnienia do kierowania ciągnikiem i samochodem osobowym. Szkoła organizuje też cykliczne kursy przygotowania zawodowego pozwalające zdobyć lub poszerzyć uprawnienia przedmiotowe. Są to np. certyfikaty językowe, kursy spawacza, kursy kombajnisty. Częścią szkoły są też warsztaty szkolne, kompleks boisk sportowych, sala gimnastyczna, kort tenisowy, strzelnica, gospodarstwo rolne (25 ha) oraz dobrze wyposażone sale przedmiotów zawodowych.

O tym jak wyglądał Pelplin i jego okolice przed wieloma laty, możemy dowiadywać się z licznych ilustrowanych publikacji piśmienniczych. Zupełny inny wymiar mają natomiast relacje filmowe, których - z oczywistych względów technologicznych - nie powstało wiele w XX wieku. Zobaczmy jak wyglądał Pelplin blisko 20 lat temu, w lipcowy dzień 1995 roku! Film z archiwum Jacka Zielińskiego.

19 lutego 2014 r. w obradach XXXVIII sesji Rady Miejskiej w Pelplinie udział wziął Zenon Odya - Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego. Omówił on pokrótce pracę, tematy i interpelacje podejmowane w trakcie trwania obecnej kadencji samorządowej (dotyczące m.in. stanu publicznych dróg wojewódzkich, szpitali wojewódzkich). Radny wyraził ubolewanie wobec aktualnego podziału województwa pomorskiego na okręgi wyborcze. W trakcie całej kadencji - przekłada się on na ilość i siłę reprezentantów danego regionu. Bieżąca sytuacja w sposób nienaturalny nakazuje łączenie interesów Powiatu Tczewskiego z powiatami zza Wisły. Tymczasem samorządem znacznie nam bliższym we wielu aspektach życia jest Powiat Starogardzki.

Dużymi krokami zbliża się kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". O szczegóły przebiegu akcji w pelplińskim oddziale Kancelarii Rady Prawnego Ekspert, rozmawialiśmy z Martą Pietkun, radcą prawnym.

Jednym z gości zaproszonych na spotkanie sportowców, wywodzących się z Pelplina i jego okolic był Dariusz Zielike (lekkoatleta, skoczek wzwyż). Sportowcy zebrali się z sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie 7 lutego 2014 r., dzień przed V Balem Sportowca.

     W dniu 07.02.2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Bernarda Sychty odbyło się pierwsze spotkanie Sportowców, którzy odnosili znaczące sportowe sukcesy a zakończyli już swoje kariery. Wśród zaproszonych gości, znaleźli się Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Tadeusz Błędzki, radny Rady Powiatu Tczewskiego Józef Wasiuk, radni Rady Miejskiej w Pelplinie Łukasz Chmielecki i Bogdan Grzywacz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie Dorota Sakowska, dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie  Lucyna Bielińska, inspektor ds. kultury, sportu i rekreacji Tomasz Czerwiński. Patronat nad spotkaniem objęła TV-Pelplin.

     Z inicjatywy Pani Heleny Kuchta w piątkowy wieczór, w momencie gdy w Soczi zaczynamy się zimowe igrzyska olimpijskie, zebrani na spotkaniu opowiadali o swoich osiągnięciach, karierach sportowych i życiu prywatnym. Głos zabierali:  Helena Kuchta, Bogdan Kłoda,  Dariusz Zielkie,  Helena Chmielecka,  Adam Lemka,  Jerzy Reszka, Józef Wasiuk, Jacek Kaszowicz, Kazimierz Polec, Tadeusz Pellowski, Roman Hudzik, Grzegorz Watkowski, Krystyna Kaszowicz, Irena Zielkie, Katarzyna Frydrychowicz,  Danuta Dyszer, Łukasz Chmielecki, Bogdan Grzywacz i Krzysztof Kaszuba.

     Na zakończenie wszyscy zgodnie potwierdzili chęć udziału w kolejnych spotkaniach, zebrania wspomnień i np. wydania wspólnej publikacji.

źródło tekstu: pelplin.pl